KOCHAM KRAKÓW- PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ WEHIKUŁEM CZASU

wpis w: ogólne | 0

KOCHAM KRAKÓW- PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ WEHIKUŁEM CZASU

Grupa IV Skrzaty bierze udział w projekcie edukacyjnym KOCHAM KRAKÓW- PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ WEHIKUŁEM CZASU. Projekt jest organizowanym przez Specjalistyczną Poradnię Wczesnej Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Krakowie przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną na ul. Rajskiej 1 w Krakowie oraz Przewodnickim Stowarzyszeniem Oświatowym Zamek Królewski w Krakowie. Projekt finansowany jest przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa w ramach wspomagania rozwoju szkół. Celem przedsięwzięcia jest między innymi poznanie przez dzieci znanych i nie znanych informacji o Krakowie – ich małej Ojczyzny (miejsca, postaci historyczne, wydarzenia, legendy, tradycje i kultura).

W naszym przedszkolu w ramach projektu w marcu został zorganizowany konkurs rodzinny Wehikułem czasu po Krakowie. Zostało wykonanych czternaście prac. Jury przyznało I miejsce Adrianowi Motyce z rodzicami, II miejsce Arturowi Bogdałowi z rodzicami, III Bartoszowi Wójcikowi z rodzicami, wyróżniono: Aleksandrę Nowak z rodzicami, Maję Zięciak z rodzicami, Mateusza Bodaja z rodzicami, Alana Eliasza z rodzicami, Dominika Olejnika z rodzicami. Dziękujemy bardzo Rodzicom za tak liczne zaangażowanie oraz Pani Dyrektor szkoły Ewelinie Sitarz za ufundowanie nagród dla wszystkich uczestników konkursu.

W kwietniu w grupie zorganizowano Dni krakowskie. Lekcje zainicjowała pani Gabrysia, która poprowadziła zajęcia (z wykorzystaniem metodyki zuchowej) związane z legendą o smoku wawelskim. Przedszkolaki poznały legendę, świetnie się przy tym bawiąc. Na zajęciach rysowały między innymi w grupach na mące smoka wawelskiego oraz uczestniczyły w zabawach ruchowych. Po zakończeniu każde dziecko otrzymał medal z wizerunkiem smoka. Bardzo dziękujemy pani Gabrysi.

Na następnych zajęciach przedszkolaki wehikułem czasu przeniosły się się na Rynek Krakowski do czasów, gdy dwaj bracia budowali wieże w Kościele Mariackim. Na zajęciach dzieci poznały legendę O dwóch wieżach i o dwóch braciach. Dowiedziały się, czy łatwo jest budować wieże i dlaczego jedna z wież jest niższa. Następnie wykonały prace plastyczną przestawiającą owe wieże.

Innym razem dzieci przemieściły się magicznym pojazdem na Krakowski Rynek. Poznały legendę O Gołębiach – Rycerzach księcia Probusa i zrobiły cudowne gołębie, które gruchają nam w sali. Cdn….

Barbara Matejczuk